KANDIDÁTKA DO SENÁTU

KLÁRA SOVOVÁ

Jmenuji se Klára Sovová a ráda bych se vám představila jako kandidátka pro doplňovací volby do Senátu České republiky za volební obvod Trutnov, číslo 39.

Rozhodla jsem se kandidovat, protože jsem se rozčílila. Zákony za nás schvalují lidé, kteří si je ani nedokážou přečíst. Příkladem je majitel Juty Hlavatý, který neví, že zvolením do Sněmovny zaniká senátorský mandát, nastoupí do Sněmovny, rezignuje ve Sněmovně, aby zase kandidoval do Senátu a vyhodil víc jak 4.000.000,- z našich peněz a k tomu ještě toto celé arogantně vyčítá svým voličům, místo toho aby jim poděkoval a vyslovenou důvěru si odpracoval.

Podobných příkladů však najdete spoustu. Věděli jste, že například v obchodech a restauracích nesmí být prodlužovačka starší dvou let? Nebo kolik platíte v ceně zboží za nejrůznější autorská práva a poplatky? Víte, kolik předpisů musí každý z nás splňovat, i když má třeba jen komín a kotel? To je nutné změnit, stačí každá maličkost, musíme cítit změnu.

Volby do Senátu 2018 Trutnovsko
Volby do Senátu 2018 Trutnovsko

A nyní k tomu, kdo jsem. Jsem babička. Uvádím to na prvním místě, protože jsem babička čerstvá a nadšená. Jsem také mámou, advokátkou, majitelkou Luční a Labské boudy a pivovaru Paroháč, tedy i recepční, pokojskou, servírkou a sládkovou. Prostě vším, co je pro mé podnikání zrovna potřeba. Vše dělám naplno a se stejným nasazením budu hájit vaše práva v Senátu. Koneckonců se o tom sami můžete přesvědčit, když vám u nás v restauraci přinesu na stůl perfektně načepované pivo, nebo s vámi budu rozebírat váš soudní případ v advokátní kanceláři. Jsem také hasička a záchranářka: Na Luční boudě máme sbor dobrovolných hasičů a Záchrannou službu Vrcholky hor, absolvovala jsem všechny kurzy a už jsem byla na několika zásazích.

Narodila jsem se v roce 1966 a po ukončení Střední grafické školy jsem začala studovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Tuto jsem úspěšně dokončila, i když to vzhledem k životní situaci nebylo jednoduché. S manželem, kterého jsem si vzala ve svých 18 letech, jsme se brzy rozešli a já na výchovu našeho syna, studium a práci, tehdy jako servírka, zůstala sama. Zřejmě i proto civilní kauzy svých klientek – matek samoživitelek – prožívám víc, než bych asi jako advokátka měla. Po skončení studií jsem nastoupila jako koncipientka do advokátní kanceláře a v roce 1998 jsem úspěšně složila advokátní zkoušky.

Další pracovní kapitolu svého života jsem začala psát po roce 2000, kdy jsem přijala podnikatelskou výzvu a za získaný úvěr jsem koupila zadluženou a ve zdejším kraji známou konzervárnu Nova v Sobotce. Továrnu jsem zachránila, úvěr zaplatila a prosperující jsem ji prodala. Těší mne, že dobré zavařeniny a hořčice se tam dělají dodnes. Peníze získané prodejem mi umožnily splnit si svůj velký sen, zůstat na horách. V roce 2002 se prodávala ruina Luční boudy a mě se ji podařilo získat. Dopředu jsem jasně věděla, co a jak udělám, jen té práce a investic jsem si představovala míň. Ale sami se můžete přesvědčit, že po více než deseti letech Luční bouda žije a je cílem tisíců turistů ročně. K ní pak přibyla Labská bouda, která opravou teprve prochází. Přímo na Luční boudě jsem otevřela pivovar Paroháč, jenž je nejenom mým podnikáním, ale hlavně koníčkem, protože s pivem není zábava jen při jeho pití, ale i při vaření. Na volebních lístcích bude postaru jako mé bydliště uvedena Praha, ale trvale žiju již tady v Krkonoších, v Peci.

Ve volném čase se věnuju potápění, cestování a psaní pohádek. Když jsem se rozhodla kandidovat do Senátu, tak mi jednu poslal kamarád. Přeji příjemné čtení.

Volby do Senátu 2018 Trutnovsko
Volby do Senátu 2018 Trutnovsko

Jak Bohouš poslal Kláru do Senátu

Bohouš je bernardýn. Pyšní se tím, že má asi největší boudu na světě. Jeho domovem je totiž Luční bouda pod Sněžkou v Krkonoších. Bohoušův psí život by chtěl žít nejspíš každý. Když zrovna nespí, tak jí. Ve volných chvílích se nechává drbat za ušima a poslouchá rádio. Jednoho dne tam zaslechl, že 5. a 6. ledna budou doplňovací volby do Senátu. A zrovna tady u nás v Krkonoších, v Trutnově, ve Vrchlabí a okolí.

Co se asi v takovém Senátu dělá, řekl si Bohouš. Protáhl si packy a šel hledat svoji panička Kláru, aby se jí zeptal. Klára, majitelka Luční boudy, zrovna s panem Sládkem vyplňovala formuláře na hlášení na úřad o spotřební dani za malý pivovar. Měla hlavu v dlaních a hořekovala. „Já se z těch papírů zblázním. A to mě ještě čeká kontrolní hlášení, formuláře OSA, hygiena a spousta dalších papírů, který nikdo nečte.“

Když se odmlčela, Bohouš vycítil svoji šanci. „Co dělá takový Senát?“ zeptal se. „Schvaluje tyhle blbosti,“ odpověděl mu místo Kláry pan Sládek. „A proč?“ podivil se Bohouš. Klára zvedla oči od lejster a kysele se na bernardýna usmála. „Skoro dvacet let dělám advokátku a podnikám. A občas mám skoro pocit, že to politici dělají schválně, aby nás všechny naštvali. Spíš to ale bude tím, že to zkrátka neumějí. Sedí si tam v bublině, a vůbec si neuvědomují, jak těmi špatnými zákony lidem komplikují život.“

Kdyby jenom lidem, pomyslel si Bohouš, jak k tomu přijdu třeba já, když moje panička místo, aby mě drbala za ušima, vyplňuje nějaký papíry. Nahlas se ale zeptal: „A co se s tím dá dělat?“ Klára se rozesmála. „Můžeme u vyplňování formulářů a placení nesmyslných poplatků nadávat. To nám zatím nikdo nezakázal.“ Bohouš se na ní smutně zadíval svýma psíma očima. „Škoda, že se to nedá nějak změnit, jako když jsme třeba opravovali tuhle boudu. Vždyť to byla před lety rozpadlá barabizna, a teď se mi tu bydlí krásně a dokonce tu vaříme i pivo.“

To bych tam musela kandidovat, vyhrát volby, a srovnat je tam do latě,“ zavrtěla hlavou Klára. „Tak proč to neuděláš? Ty se přece vždycky rozčiluješ, že všichni jen kecají, a skutek utek. No, a když jsou tady u nás zrovna ty volby, tak se ukaž“ rozohnil se bernardýn. Kláru jeho nadšení zaujalo. „Já do Senátu? Není to moc bláznivý?“ Potom se ale zamyslela a usmála. Bohouš i pan Sládek na ní viseli pohledem. „A vlastně proč ne. Čtyřicet už mi bylo, program nemusím dlouho vymýšlet. Stačí odstranit všechny klacky, který hází stát podnikatelům i lidem pod nohy,“ rozhodla Klára a podrbala Bohouše za ušima.

Pohádky mívají dobrý konec. O tom, jestli dobře skončí i tahle o Bohoušovi, Kláře a Senátu, rozhodnete vy. Pokud vás taky štvou politici, kteří jen kecají, a skutek utek, přijďte 5. nebo 6. ledna 2018 k doplňovacím volbám do Senátu a volte Kláru Sovovou.